آموزشیبرنامه نویسی

API در زبان برنامه نویسی چیست؟

API چیست و چگونه کار می‌کند؟

API چیست؟
در زبان‌های برنامه نویسی API چیست؟

 

API چیست؟

API ها مکانیسم‌هایی هستند که به دو جزء نرم افزار این امکان را می‌دهند تا با استفاده از مجموعه‌ای از تعاریف و پروتکل‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، سیستم نرم افزاری اداره هواشناسی حاوی داده‌های آب و هوای روزانه است. برنامه آب و هوا در تلفن شما از طریق API با این سیستم “صحبت می‌کند” و به روز رسانی‌های روزانه آب و هوا را در تلفن شما به شما نشان می‌دهد. API چیست؟|API در زبان برنامه نویسی|برنامه نویسی|API ها چگونه کار می‌کنند؟

در این پست به این سوال که  API ها چگونه کار می‌کنند؟  و API  چیست؟  پاسخ خواهیم داد.

API ها چگونه کار می‌کنند؟

معماری API معمولاً بر حسب کلاینت و سرور توضیح داده می‌شود. برنامه‌ای که درخواست را ارسال می‌کند کلاینت و برنامه‌ای که پاسخ را ارسال می‌کند سرور نامیده می‌شود. بنابراین در مثال آب و هوا، پایگاه داده آب و هوای سرور و اپلیکیشن موبایل کلاینت است.

در زبان‌های برنامه نویسی API چیست؟
در زبان‌های برنامه نویسی API چیست؟

APIها بسته به زمان و دلیل ایجاد آنها می‌توانند به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند.

انواع API ها:

 

API های SOAP

API SOAP به چه معناست؟

این APIها از پروتکل دسترسی به اشیا ساده استفاده می‌کنند. کلاینت و سرور با استفاده از XML پیام‌ها را مبادله می‌کنند. این یک API انعطاف پذیری کمتری دارد که در گذشته محبوبیت بیشتری داشت.

API های RPC

API RPC به چه معناست؟

این APIها را Remote Procedure Calls می‌نامند. کلاینت یک تابع (یا رویه) را در سرور تکمیل می‌کند و سرور خروجی را برای مشتری ارسال می کند.

API های Websocket

API Websocket  به چه معناست؟

Websocket API یکی دیگر از توسعه‌دهندگان وب API مدرن است که از JSON برای ارسال داده استفاده می‌کند. یک WebSocket API از ارتباط دو طرفه بین برنامه‌های کلاینت و سرور پشتیبانی می‌کند. سرور می‌تواند پیام‌های پاسخ به تماس را به مشتریان متصل ارسال کند که کارآمدتر از REST API است.

REST  APIها

API REST به چه معناست؟

API های REST محبوب‌ترین و منعطف‌ترین API هایی هستند که امروزه در وب یافت می‌شوند. مشتری درخواست‌ها را به عنوان داده به سرور ارسال می‌کند. سرور از این ورودی مشتری برای شروع عملکردهای داخلی استفاده می‌کند و داده‌های خروجی را به مشتری برمی‌گرداند.

منبع این نوشته :

https://aws.amazon.com/what-is/api/#:~:text=API%20stands%20for%20Application%20Programming,other%20using%20requests%20and%20responses.

برای آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی یوتیوب و تلگرام میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

زبان‌های برنامه‌نویسی یوتیوب چیست؟

 

زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام چیست؟

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا