آموزشیبرنامه نویسیبرنامه نویسی شبکه های اجتماعی

زبان‌های برنامه‌نویسی اینستاگرام چیست؟

یوتیوب با چه زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده است؟

۶ زبان برنامه‌نویسی اینستاگرام

با اپلیکیشن اینستاگرام که اپلیکیشنی در زمینه رسانه‌های اجتماعی است می توانید عکس‌ها، فیلم‌ها، ریلز‌ها، استوری‌های بازدیدکنندگان در اینستاگرام که متعلق به مارک‌زاکربرگ است و او بنیانگذار فیس‌بوک است را به اشتراک بگذارید. اینستاگرام شرکت فوق‌العاده ای دارد که ارزش آن ۱۰۰ میلیارد دلار است که معادل 140 تریلیون روپیه می باشد. اینستاگرام خود سرورهای زیادی در سراسر کشور دارد و در زمینه رسانه‌های اجتماعی رتبه اول را دارد، این اپلیکیشن می تواند روزانه میلیاردها عکس، ویدیو را آپلود کند و 500 میلیون کاربر آنلاین را در خود جای دهد. البته زیرساخت فناوری اطلاعات بسیار پیچیده‌ای دارد. اکنون اجازه دهید در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی اینستاگرام از جمله پایتون،جنگو،ری اکت و … صحبت کنیم.

برنامه‌نویسی اینستاگرام
برای برنامه‌نویسی اینستاگرام از چه زبان‌هایی استفاده شده‌است؟

زبان برنامه‌نویسی پایتون

اینستاگرام،بزرگ‌ترین اپلیکیشن اشتراک‌گذاری عکس آنلاین،از پایتون در باطن خود می‌باشد که طبق گفته تیم‌مهندسی اینستاگرام،اینستاگرام در حال حاضر دارای بزرگترین استقرار چارچوب‌وب جنگو در جهان است که به‌طورکامل به زبان پایتون نوشته‌شده‌است.ما در ابتدا استفاده از پایتون را به دلیل شهرت آن برای سادگی و کاربردی‌بودنش انتخاب‌کردیم،که به خوبی با فلسفه “اول کارساده را انجام‌دهید” همخوانی‌دارد.اما سادگی می‌تواند با یک معاوضه همراه باشد:کارایی.اندازه اینستاگرام در دو‌سال گذشته دو‌برابر‌شده‌است و اخیراً از مرز 500میلیون کاربر عبور‌کرده‌است، بنابراین نیاز شدیدی برای به حداکثر رساندن کارایی خدمات‌وب وجود‌دارد تا پلت‌فرم ما بتواند به آرامی به مقیاس خود ادامه‌دهد. در سال‌گذشته، اینستاگرام کارآمدی خود را در اولویت قرار‌داده‌‌است، و در شش ماه گذشته توانسته‌ رشد کاربران خود را بدون افزودن ظرفیت جدید در لایه‌های جنگو حفظ‌کند.

زبان برنامه‌نویسی جنگو

دی‌جنگو چارچوبی است که در پایتون سطح بالا نوشته‌شده‌است. در اینجا جنگو برای بک‌اند اینستاگرام استفاده می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد تا آپلود،احراز هویت،ترافیک‌داده یا مسیریابی،تعادل‌بار بین سرورها و مدیریت‌های مختلف دیگر را انجام دهند.

گراف QL

GraphQL آخرین فناوری API مورد استفاده اینستاگرام است.فناوری API نحوه بازیابی عکس‌ها،ویدیوها،داستان‌ها،ریلزها را از پایگاه‌های داده در سراسر جهان مدیریت می‌کند.پشتیبان،به آپلود و دانلود سریعتر داده‌ها کمک می‌کند زیرا می‌تواند نزدیکترین سرور را پیش‌بینی کند.

Postgre SQL

اغلب Postgres نامیده می‌شود برای سازماندهی داده‌ها در پایگاه‌داده‌ای استفاده می‌شود که داده‌های شما را از داده‌های شخصی، عکس‌ها، فیلم‌ها، ریلز‌ها و موارد دیگر ذخیره می‌کند. این زبان 30 سال است که وجود دارد، بنابراین تا کنون بسیار توسعه یافته است.

زبان برنامه‌نویسی ری‌اکت

کتابخانه این چارچوب زیر‌بخشی از جاوا‌اسکریپت برای توسعه و طراحی وب‌سایت است. این زبان توسط فیس‌بوک که شرکت مادر خود اینستاگرام است توسعه یافته است. React برای توسعه یک front-end واکنش‌پذیر برای اپلیکیشن موبایل و اینستاگرام استفاده می‌شود.

زبان برنامه‌نویسی ری‌اکت‌نیتیو

React Native از سال 2015 منبع باز شد و راه درازی را پیمود.کمتر از دو سال بعد،علاوه‌بر فیس‌بوک و فیس‌بوکAds Manager، در بسیاری از شرکت‌های دیگر،مانند شرکت‌های Fortune 500 و استارت‌آپ‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.در اوایل سال 2016، شروع به کاوش با استفاده از React Native کرد تا تیم‌های محصول ویژگی‌ها را از طریق اشتراک‌گذاری کد و سرعت تکرار بالاتر، با استفاده از ابزارهایی مانند Live Reload و Hot Reloading، سریع‌تر ارسال کنند.این ابزار ها  چرخه‌های کامپایل-نصب را حذف می‌کنند.

چالش‌ها

ادغام React Native در یک برنامه بومی موجب ایجاد چالش‌ها و کارهای اضافی می‌شود تا هنگام شروع یک برنامه از ابتدا با آن‌ها مواجه نشوید. نمای Push Notifications. این نما در ابتدا به‌عنوان WebView پیاده‌سازی شد، بنابراین فکر کردیم که غلبه بر زمان راه‌اندازی آن چندان سخت نخواهد بود. علاوه بر آن، این دیدگاه ما را ملزم به ساخت زیرساخت ناوبری زیادی نکرد زیرا که رابط کاربری بسیار ساده بود و ترجمه‌‍ها توسط سرور تعیین می‌شد.

چالش‌های برنامه‌نویسی اینستاگرام
چالش‌های برنامه‌نویسی اینستاگرام چیست؟

جمع‌بندی

برای ایجاد یک اپلیکیشن موبایل مانند اینستاگرام باید یک اپلیکیشن کلاینت را روی دستگاه تلفن همراه و یک سرویس وب پشتیبان برای مشتری پیاده‌سازی کنید.بخش Backend که اساساً می‌تواند به هر زبان برنامه‌نویسی نوشته شود، اما زبان برنامه‌نویسی اینستاگرام از پایتون در جنگو استفاده می‌کند.برای پیاده‌سازی Backend از سرورهای‌وب،مدیریت‌سیستم،برنامه‌نویسی پایگاه‌داده،تنظیم پایگاه‌داده،فرمت‌های انتقال آبجکت‌داده،تعادل‌بار،رابط با APIهای شخص‌‌ثالث،رابط با پلتفرم‌های ابری شخص‌ثالث و غیره.همچنین Instagram actualاز یک چارچوب محبوب جاوا‌اسکریپت برای سمت مشتری خود به نام React استفاده می‌کند.

برای آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی یوتیوب و تلگرام میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

زبان‌های برنامه‌نویسی یوتیوب چیست؟

 

زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام چیست؟

 

 

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا