آموزشیبرنامه نویسیبرنامه نویسی شبکه های اجتماعی

زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام چیست؟

تلگرام با چه زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده است؟

زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام

تلگرامیک برنامه پیام‌رسانی فوری محبوب است که توسط کارآفرین روسی پاول‌دوروف تأسیس‌شده‌است. که بسیار شبیه رقیب خود واتس‌اپ است.تلگرام به‌عنوان رقیب واتس‌اپ، سیگنال و سایر سرویس‌‌های پیام‌‌رسانی فوری، به‌خاطر ربات‌ها، استیکرها و کانال‌‌های خود که گزینه‌های زیادی برای سفارشی‌‌سازی و تعامل در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد، قابل توجه است.شما می‌توانید پیام، عکس، فیلم، صدا، استیکر و فایل با هر نوعی ارسال کنید. با اینکه زبان برنامه‌نویسی تلگرام  Open Source است اما کد آخرین نسخه بلافاصله منتشر نمی شود. با این حال، API ها را برای توسعه دهندگان مستقل منتشر می‌کند. امروز قصد داریم زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام را بشناسیم. اول از همه، واضح است که چنین برنامه ای را نمی توان با یک زبان برنامه‌نویسی واحد توسعه داد، زیرا هیچ زبان برنامه‌نویسی به خودی خود کامل نیست.

برنامه نویسی تلگرام
برای برنامه نویسی تلگرام از چه زبان‌هایی استفاده شده است؟

زبان‌های برنامه‌نویسی تلگرام کدامند؟

تلگرام به طور مداوم در حال ارتقاء ویژگی ها و زبان های برنامه‌نویسی جدید خود است و نسخه فعلی از Node-JS، Express و MongoDB در بک اند استفاده می کند.Swift و Objective-C Together ربات‌های چت مبتنی بر هوش مصنوعی در قلب تلگرام قرار دارند و زبان‌هایی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند می‌تواند برای توسعه‌دهندگان هر چیزی باشد. با این حال، C++  و Java بیشترین استفاده را توسط توسعه دهندگان دارند. اگر تعجب می کنید که چرا Objective-C و Swift به طور همزمان استفاده شده اند، خوب، Swift مزایای سرعت خاصی نسبت به Objective-C دارد و بنابراین، تا حدی در مناطقی که سرعت مورد نیاز اصلی است، گنجانده شده است. علاوه بر این، شرکت‌های بزرگ از Objective-C به سوئیفت دست به دست می‌شوند و ممکن است تلگرام در حال آزمایش سوئیفت قبل از انتقال کامل به آن باشد.

مقایسه با زبان‌های برنامه‌نویسی واتس‌اپ

اگرچه تلگرام مطمئناً در آینده ویژگی های جالب مختلفی را ارائه می دهد که واتس‌اپ توانایی ارائه این ویژگی ها را نخواهد داشت. رشد تلگرام سالانه 50 درصد است که فراتر از حد انتظار است. اما اول از همه، اجازه دهید برای درک بهتر، WhatsApp را مقایسه کنیم. طبق گزارش ها، پشته فنی یا مجموعه زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده برای واتس‌اپ از شش فناوری مختلف تشکیل شده است. آنها عبارت اند از : Erlang، FreeBSD، Yaws، Lighttpd، PHP و XMPP. که Erlang برای ویژگی چت بلادرنگ استفاده می شود و FreeBSD مسئول انتقال برنامه به دسکتاپ یا واتس اپ وب همراه با PHP است.

پشته فنی در زبان برنامه‌نویسی تلگرام

از آنجایی که تلگرام یک برنامه متن باز است، دریافت لیست پشته فنی که برنامه در پس زمینه دارد آسان است.در ویندوز، تیم توسعه به طور کامل از C# و در اندروید از جاوا که بسیار واضح است و برای برنامه iOS، دو زبان مختلف استفاده می شود که بیشتر Objective-C و تا حدی Swift هستند.برای نسخه تحت وب از AngularJS و NodeJS استفاده شده است.در مقایسه با WhatsApp که برای نسخه دسکتاپ از PHP استفاده می کند. برای برنامه دسکتاپ تلگرام، چندین زبان استفاده می شود. برخی از آنها Objective-C، C،  C++ و Qt هستند.

سرعت

سرعت و عملکرد تلگرام ربطی به زبان های برنامه نویسی ندارد زیرا تلگرام از چندین فناوری و پروتکل استفاده می کند. از پروتکل MTProto Mobile برای سرعت و تبادل کلیدDiffie-Hellman برای احراز هویت و حذف واسطه استفاده می کند.

امکانات

با توجه به منبع باز بودن آن، اگر به بخش GitHub در اپلیکیشن های تلگرام سر بزنید، متوجه خواهید شد که استفاده از فریم ورک Qt امکانات مختلفی را برای شما باز می کند. این یک فریمورک بین پلتفرمی است و می توانید از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مانند پایتون و سی پلاس پلاس روی آن استفاده کنید. این پلتفرمی است که اکثر شرکت های بزرگ برای توسعه نرم افزارهای چند پلتفرمی برای محصولات خود انجام می دهند. علاوه بر این، برای برنامه اندرویدی، از ترکیب سنتی جاوا و XML استفاده شده است.

جمع بندی

با تمام این تفاسیر، وب سرورها و فناوری‌هایی که این شرکت برای افزایش سرعت و تقویت عملکرد خود استفاده می‌کند فاش نشده است. با این حال، برای یک فرد یا تیمی که می‌خواهد یک برنامه پیام‌ رسان ایجاد کند، می‌تواند از هر وب سروری استفاده کند.

اگر بخواهیم فقط یک زبان برنامه‌نویسی را برای توصیف تلگرام انتخاب کنیم، آن زبان باید زبان C++  باشد که جای تعجب دارد زیرا تلگرام یک برنامه نسبتاً جدید است و شما انتظار دارید زبان‌های برنامه‌نویسی و فناوری جدیدی در پشت آن وجود داشته باشد. اما مسئله مهم امنیت است و از این رو، C++  به طور گسترده در توسعه ویژگی های مهم استفاده شده است.

برای آشنایی با زبان های برنامه نویسی یوتیوب و اینستاگرام میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

زبان‌های برنامه‌نویسی یوتیوب چیست؟

 

زبان‌های برنامه‌نویسی اینستاگرام چیست؟

 

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا